Zwalczanie komarów – sprawdź, jak zrobić to naturalnie i skutecznie

Jest ciepły, letni wieczór. Grillujesz w gronie najbliższych i nagle słyszysz ten dźwięk – ciche bzyczenie w okolicy ucha. Chwilę później nieświadomie zaczynasz drapać swoją rękę, na której pojawił się mały bąbel. Niby nic, ale ta uporczywa sytuacja potrafi popsuć dobrą zabawę. Jak więc skutecznie pozbyć się komarów z ogrodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Krok pierwszy: rozpoznanie wroga

W Polsce żyje 47 gatunków komarów. Najpopularniejsze z nich to komar pospolity i komar widliszka. To bardzo irytujące owady, ponieważ ich ślina często powoduje reakcje skórne. W miejscu ugryzienia pojawiają się małe, swędzące bąble. Takie niemiłe “niespodzianki” to sprawka samic komarów – to one piją naszą krew i spędzają nam sen z powiek, brzęcząc nad uchem w upalne noce. Samce komarów żywią się sokami roślin.

Ile żyje komar? To zależy – samice komarów żyją kilka tygodni. Samce giną krótko po tym, jak przekażą dalej swoje geny. W czasie swojego życia samica komara składa ponad 2 tysiące jaj, z których po około 3 tygodniach wylęgają się kolejne komary. Co ciekawe, samice są zdolne przetrwać w piwnicach i jaskiniach nawet bardzo niskie temperatury. Jeszcze większą odporność na warunki zewnętrzne wykazują jaja komarów, które bez szwanku potrafią przetrwać mroźne zimy.

Kiedy komary są najbardziej aktywne

Najwięcej komarów jesteśmy w stanie zaobserwować po ulewnych deszczach, gdy temperatura wynosi około 25 stopni. To wtedy komary pojawiają się nagle i masowo. To naturalne zjawisko, które wynika z idealnych warunków rozwoju dla komarów. 

Przy okazji ulewnych deszczów mogą pojawiać się lokalne podtopienia i powodzie. W miejscach, w których zalega więcej wody, samice komara składają jaja. Po około 3 tygodniach możemy spodziewać się w tych miejscach zwiększonej aktywności komarów.

Co przyciąga komary

Komary przyciąga głównie zwiększony stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, które wydycha człowiek. Do atrakcyjnych dla komarów zapachów należy też zapach kwasu mlekowego i amoniaku – czyli składników ludzkiego potu.

Poza zapachem, komary przyciąga ciepło – dzięki termodetekcji mogą łatwo namierzyć swoje ofiary. Pod tym względem komary mogą częściej atakować dzieci, młodych mężczyzn i kobiety podczas owulacji. W tym aspekcie nie bez znaczenie jest nasz strój – jak wiadomo, czarne ubrania nie odbijają światła słonecznego i przez to szybciej się nagrzewają. Temperatura naszego ciała wzrasta i w efekcie stajemy się łakomym kąskiem dla przelatującego obok komara.

Domowe sposoby na komary
Pozbądź się zbędnej wody

Usuń albo przykryj wszystko, co może zbierać wodę – wiadra, taczki, różnego rodzaju pojemniki. Warto wywiercić otwory w dolnej części pojemników na śmieci, aby woda, która się w nich zbierze, znalazła ujście. Jeżeli używasz plandeki – np. do przykrycia basenu – po deszczu usuń z niej wodę. 

Kolory przeciw komarom

Wiemy już, że kolor czarny przyciąga komary. A jakie kolory będą powodowały odwrotny efekt? Wszystkie jasne odcienie. Pamiętaj jednak, aby postawić na stonowane barwy. Jaskrawe kolory nie będą przyciągać komarów, ale mogą wydawać się atrakcyjne dla innych owadów.

Rośliny, które odstraszają komary

Możesz walczyć z komarami w naturalny sposób – za pomocą roślin. Istnieją rośliny, których zapach jest szczególny drażliwy dla komarów. Do roślin tych zalicza się:

 • lawenda
 • rosiczka
 • bazylia
 • mirt
 • kocimiętka
 • tymianek
 • mięta pieprzowa
 • koper włoski
 • pelargonia
Zapachy, których nie lubią komary

Podobnie jak w przypadku kolorów, tak samo w przypadku zapachów możemy wyróżnić te, które komary lubią, i te, od których stronią. Z komarami możemy walczyć za pomocą olejków eterycznych. Takie olejki znajdują się np. w różnego rodzaju kadzidłach. Możemy też kupić wybrany olejek w małej buteleczce i dodać do dyfuzora lub wlać kilka kropel ma mały spodeczek i ustawić go w miejscu, w którym siedzimy. 

W walce z komarami sprawdzą się olejki:

 • paczuli,
 • lawendowy,
 • eukaliptusowy,
 • z trawy cytrynowej,
 • rozmarynowy,
 • tymiankowy,
 • z mięty pieprzowej,
 • cedrowy
 • cytrynowy,
 • pomarańczowy.

Ocet i cebula

Czyli magiczne (i skuteczne) receptury naszych babć. Ocet zmieszany z wodą w proporcjach 1:1 nadaje się do spryskiwania okien, ram i parapetów. Dzięki temu komary mniej chętnie będą wlatywać do środka. Podobne zastosowanie mają plasterki cebuli ułożone na parapecie. 

Minusem tego sposobu może być fakt, że zapach octu i cebuli przeszkadza nie tylko komarom, ale też większośc ludzi.

Co, jeśli naturalne sposoby zawodzą…

Jeżeli naturalne metody walki z komarami zawodzą, trzeba wytoczyć cięższe działa. Tu z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju metody chemiczne. W tym przypadku możesz liczyć na nas. Uporamy się z Twoim problemem bezpiecznie i skutecznie. Skontaktuj się z nami.

Zaufaj profesjonalnej firmie