Szczur w toalecie – co zrobić w takiej sytuacji?

Szczur pojawiający się w toalecie nie jest wcale zjawiskiem abstrakcyjnym. Sytuacje takie mają miejsce nie tylko w wiejskich domach, ale także w miastach, a nawet w wieżowcach. Jak zabezpieczyć WC przed szczurami i co zrobić, kiedy te się pojawią?

Szczury to bardzo inteligentne, ale też niezwykle niebezpieczne zwierzęta. Gryzonie te są nosicielami wielu chorób, roznoszą także duże ilości pcheł, a przy tym potrafią doprowadzić do zniszczeń przewodów, dobrać się do zapasów żywności i przegryzać wiele struktur – od drewna i gumy, aż po stalowe siatki. Są na tyle sprytne i wszędobylskie, że w nieoczekiwanym momencie mogą pojawić się nawet w domu, a czasem także w toalecie. Warto jest więc wiedzieć, jak się przed nimi zabezpieczyć.

Życie szczurów i ludzi

Szczury występują wszędzie tam, gdzie żyje człowiek, ponieważ wówczas nie mają problemu z dostępem do żywności. To powoduje, że spotkać je można praktycznie wszędzie – od fabryk i domów, przez różnego rodzaju magazyny i składowiska, kończąc na oborach, kurnikach i innych budynkach wiejskich. W większych metropoliach dziwić nie może natomiast widok szczurów w kanałach lub na wysypiskach śmieci. Szukając kolejnych miejsc do życia, często trafiają one też do budynków firmowych lub nawet domów.

Droga do naszych czterech ścian jest dla tych gryzoni stosunkowo prosta. Szczury w kanałach grasują całymi populacjami, a stamtąd poprzez kanalizację mogą one znaleźć sobie wejście do toalety. Jak to możliwe?

Jak szczury trafiają do domów lub firm?

Szczury drogę do toalet rozpoczynają w kanalizacji. Dzięki budowie swojego ciała mogą łatwo przeciskać się przez zwężenia (te gryzonie mają bardzo elastyczne żebra), a ich ostre pazury umożliwiają zaczepianie się o nawet trudne do pokonywania powierzchnie.

Gdy znajdą się już w rurach, szczurów praktycznie nic nie jest w stanie zatrzymać przed wspięciem się do muszli klozetowej lub pralki. Są one bowiem doskonałymi pływakami, a według naukowych badań mogą wstrzymać oddech nawet na 2 minuty, dzięki czemu nie mają problemu z przepłynięciem przez odpływ pełen wody.

Warto także wspomnieć, że choć znalezienie szczura w toalecie jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne w domach jednorodzinnych, to historia zna przypadki pojawiania się ich nawet na 7 piętrze budynku. Jest to możliwe głównie ze względu na rury w kanalizacji grawitacyjnej, które nie są wypełnione wodą w 100%. Szczury mogą wówczas robić sobie przystanki, podczas których łapią powietrze i ruszają w dalszą podróż.

Jak zabezpieczyć WC przed szczurami?

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się szczura kanałowego, na rurę kanalizacyjną lub odpływ można założyć specjalną barierę. Jest ona wykonana ze stali nierdzewnej i otwiera się tylko w przypadku nacisku z jednej strony. W ten sposób uniemożliwia wejście gryzoni do muszli klozetowej.

Zwolenników gadżetów i nowinek technologicznych zainteresuje z pewnością odstraszacz ultradźwiękowy. Choć według obietnic producentów najlepszym miejscem na jego umieszczenie będzie okolica WC, to zapewnienia można jednak włożyć między bajki – urządzenie jest kompletnie nieskuteczne i nie gra roli, gdzie będzie ustawione.

Eksperci od deratyzacji z wieloletnim stażem jasno wskazują, że problemu nie da się tak łatwo rozwiązać, bo gdyby ultradźwięki tak dobrze wpływały na gryzonie, te można by bez problemu przepędzić je u źródła – chociażby z kanalizacji. Jako jedyne zabezpieczenie, które może pomóc w ochronie przed szczurami, należy więc traktować wspomniane wcześniej zaślepki.

Poza barierami zakładanymi na rury pozostaje też prewencja. Warto jest zaprzestać wylewania resztek jedzenia do muszli klozetowej. Pożywienie trafia w ten sposób do kanalizacji, a tam może stać się pożywieniem i wabikiem dla gryzoni. Szczury mają dobry węch, a jedzenie są w stanie wyczuć z dużych odległości.

Gdy pomimo zabezpieczenia się przed szczurami na różne sposoby te pojawią się w naszym domu lub toalecie, należy bezzwłocznie wezwać specjalistę.

Specjaliści od pozbywania się szczurów z rur

Wytępienie szczurów z rur kanalizacyjnych wcale nie jest takim prostym zadaniem. Problematyczne są próby ich wytrucia, ponieważ gryzonie te są bardzo inteligentne i trafiając na nowy pokarm, w pierwszej kolejności dają go do zjedzenia testerom. W ten sposób pozbyć się można raptem kilku osobników, a nie całego stada, które może nam zagrażać. Wykluczone jest również wykorzystywanie gazów (np. karbidowego), ponieważ to mogłoby grozić wybuchem instalacji kanalizacyjnej.

Na szczęście specjaliści od deratyzacji mają swoje sposoby na pozbycie się gryzoni. Najczęściej wykorzystują oni rodentycydy, czyli specjalne preparaty odporne na wilgoć, które działają ze sporym opóźnieniem, co umożliwia wytrucie nawet całego gniazda. Oprócz tego zależnie od sytuacji korzystają oni również z karmników deratyzacyjnych oraz specjalnych pułapek, które mają za zadanie wyłapać jak największą ilość szkodników.

Zaufaj profesjonalnej firmie