Skuteczne sposoby na walkę z molami. Sprawdź, jak wypędzić mole raz na zawsze

Widzisz w swoim mieszkaniu latającego mola? Pora zrobić dokładny przegląd garderoby i kuchennych szafek, ponieważ może być ich więcej. Sprawdź, jak pozbyć się moli i odstraszyć je na dobre.

Jak wyglądają mole?

W domach najczęściej występują dwa rodzaje moli – odzieżowe i spożywcze. To nieduże, kilkumilimetrowe, latające insekty. Oba rodzaje są do siebie bardzo podobne – różnią się barwą i kształtem skrzydeł. Zanim osiągną dorosłe stadium, mole są jasnokremowy lub żółtawymi larwami. 

Jak szybko rozmnażają się mole?

W domowych, sprzyjających warunkach, mole mogą rozmnażać się przez cały rok. Cykl życia mola wynosi około dwóch tygodni. W tym czasie samica może złożyć nawet 200 jaj, z których po kilkunastu dniach wykluwają się kolejne insekty. Stadium larwalne trwa nieco dłużej – od miesiąca do kilku miesięcy.

Czy mole są niebezpieczne dla człowieka?

Mole powodują wiele szkód, ale nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą i nie roznoszą chorób. Jeśli więc zdarzy Ci się zjeść żywność, w której znajdowały się mole, nie musisz martwić się o swoje zdrowie.

Skąd mole biorą się w mieszkaniu?

Mole najczęściej przedostają się do domu przez otwarte okno wiosną lub latem – z sąsiedniego, zaniedbanego mieszkania lub z pobliskiego śmietnika. Mole spożywcze przeważnie trafiają do mieszkania razem z zakupami. Larwy zagnieżdżają się w produktach sypkich – w mące, ryżu czy kaszy. Czasami możemy znaleźć larwy w produktach importowanych takich jak kakao, kawa lub suszone owoce. 

Jak znaleźć jaja i larwy moli spożywczych?

Gdy zauważysz w swoim mieszkaniu latającego mola – nie czekaj. Od razu zacznij szukać jaj i larw, aby uniemożliwić insektom dalsze rozmnażanie się. Jakie inne ślady mogą świadczyć o tym, że pod Twoim dachem pojawiły się mole?

  • Charakterystycznie “zbite” produkty sypkie,
  • małe pajęczynki na opakowaniach produktów sypkich,
  • małe, nieregularne dziurki w opakowaniach produktów spożywczych.
Od czego zacząć poszukiwania?

Zacznij od przeglądu szafek i półek w kuchni. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których przechowujesz produkty sypkie. Obejrzyj dokładnie opakowania produktów takich jak kasze, mąki, ryż, płatki, cukier, bułka tarta, przyprawy. Warto przejrzeć również produkty suszone, a także orzechy, czekoladę i suchą karmę dla zwierząt. 

Gdzie szukać jaj? 

Jaja oraz kokony szkodników możesz znaleźć wewnątrz wymienionych wyżej produktów. Mogą znajdować się również w zgięciach opakowań i pod przykryciami pojemników oraz słoików. Poza opakowaniami jaja i kokony moli możesz znaleźć w samej szafce – najczęściej w rogach tylnych ścianek. Czasami mole szukają schronienia na ścianie, pod sufitem – warto więc dokładnie przejrzeć wszystkie kąty w kuchni.

Jak znaleźć mole ubraniowe?

Mole ubraniowe żerują przede wszystkim na ubraniach, które wiszą w szafie. Atakują też obicia mebli, pościel i wykładziny. Jeśli widzisz na tkaninach wygryzione dziurki, prawdopodobnie ich “autorami” będą właśnie mole. Gdy zniszczeniom towarzyszy charakterystyczny zapach stęchlizny, możesz mieć pewność, że te małe insekty zagnieździły się w Twojej szafie. Jaja moli znajdziesz w ciasnych zakamarkach szafy.

Skuteczne sposoby na odstraszanie moli spożywczych

Z molami spożywczymi możesz skutecznie walczyć za pomocą… zapachów! Insekty te nie lubią lawendy i cytrusowych aromatów, w szczególności pomarańczy. To zapachy przyjemne dla większości ludzi, dlatego warto wypełnić nimi swoją kuchnię.

W szufladach i szafkach z produktami, które lubią mole, ułóż skórki mandarynek, suszone pomarańcze, ziarenka ziela angielskiego lub liście laurowe. Na kuchennym blacie możesz ustawić zioła w doniczkach – szałwię, rozmaryn i tymianek. Za ich aromatem mole również nie przepadają. Pamiętaj też o regularnym myciu szafek – najlepiej wodą z octem. 

Jak skutecznie pozbyć się moli z szafy?

Aby mole nie zagnieździły się w naszej szafie, warto zachować przestrzenie między ubraniami – tak, aby konkretne elementy garderoby nie przywierały do siebie zbyt ciasno. W miarę możliwości trzymaj ubrania w pokrowcach. Nie wkładaj do szafy wilgotnych i brudnych rzeczy. Pamiętaj też o regularnym wietrzeniu szafy.

Co zrobić, gdy w szafie pojawili się nieproszeni goście? Na samym początku – wyjmij wszystkie ubrania z szafy i wytrzep je i wypierz. Następnie wysusz je na słońcu. Jeśli porządkujesz szafę zimą – wystaw ubrania na mróz. Mole nie lubią niskich temperatur. 

Kolejnym etapem jest porządkowanie szafy – wyczyść ją dokładnie w środku i na zewnątrz. Zrób to za pomocą wody z octem lub zwykłego, szarego mydła. Do szafy możesz włożyć gazetę – mole nie przepadają za zapachem farby drukarskiej. Jeśli Ty również nie lubisz tego zapachu, możesz użyć suszonej lawendy, listków laurowych lub goździków. Aby jeszcze skuteczniej odstraszyć mole, warto używać drewnianych wieszaków – najlepiej sosnowych. Na rynku dostępne jest również wiele zawieszek do szafy, które mają za zadanie odstraszyć mole raz na zawsze. 

Profesjonalne usuwanie moli

Jeśli domowe sposoby walki z molami zawodzą, warto sięgnąć po specjalne środki. Muszą być one bezpieczne dla ludzi i nie wpływać negatywnie na przechowywaną w kuchni żywność. Pod tym względem najlepszym sposobem na mole będą specjalne feromonowe pułapki. Przyciągają one dorosłe osobniki, skutecznie zapobiegając dalszemu rozmnażaniu się moli. Pomagają również monitorować obecność insektów w mieszkaniu – jeśli w pułapkę nie złapie się żaden osobnik, może to oznaczać, że problem moli został wyeliminowany. 
Jeśli mimo zastosowania powyższych rad problem moli wciąż narasta, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Napisz do nas lub zadzwoń – pomożemy Ci oczyścić mieszkanie z moli.

Zaufaj profesjonalnej firmie