Zwalczanie pluskiew – jak je usunąć

Koszmar dawnych lat powraca. Jeszcze kilka dekad temu problem pluskwy domowej został prawie całkowicie zlikwidowany. Jednak nie na zawsze. Pluskwa domowa coraz częściej utrudnia życie ludzi i zwierząt domowych. Niestety, w przypadku tego gatunku środki naturalne często nie działają. Jak więc skutecznie pozbyć się pluskiew? Sprawdźmy.

Jak wygląda pluskwa

Najpopularniejszym rodzajem pluskwy jest pluskwa domowa. Ma spłaszczone, owalne, brązowo-czerwone ciało, które po posiłku przybiera purpurową barwę. Może osiągać długość około 0,5 cm. Nie ma skrzydeł i nie umie skakać, jednak bardzo dobrze radzi sobie ze wspinaczką po ścianach. W ciągu minuty pluskwa może przejść odległość ok. 1 metra. 

Pluskwy żywią się krwią. Są aktywne głównie w nocy – to wtedy pobierają pokarm od swoich żywicieli (ludzi i zwierząt domowych). Bez pożywienia pluskwa może przetrwać nawet kilka miesięcy.

Wytępienie pluskiew dodatkowo utrudnia fakt ich szybkiego rozmnażania się. W ciągu jednego dnia dorosła samica składa od 2 do 12 jaj – a w ciągu całego życia nawet 500. Jaja pluskiew wielkością przypominają ziarnka piasku. Do wylęgu dochodzi po około tygodniu. Pełną dojrzałość pluskwa osiąga mniej więcej po 5 miesiącach – jest to zależne od temperatury otoczenia.

Gdzie mogą pojawić się pluskwy

Pluskwy najczęściej pojawiają się w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Są to np. załamania tapety, ramy obrazów, gniazdka elektryczne i inne szczeliny. Można je też spotkać w starych materacach, tapczanach i środkach transportu publicznego, gdzie chowają się w siedzeniach.

Obecność pluskiew w naszym mieszkaniu lub domu mogą zdradzić małe, brązowe plamki w miejscach, gdzie koncentrują się owady. Dodatkowo w takich miejscach pojawia się charakterystyczny zapach, który przypomina gnijące maliny. Jeżeli zauważyliśmy w naszym otoczeniu te dwa znaki, warto sprawdzić łóżko, kanapy, fotele i krzesła – najlepiej wzdłuż szwów i marszczeń.

Czy pluskwy przenoszą choroby

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pluskwy w zdecydowanej większości nie przenoszą żadnych chorób. Ponieważ w ciągu swojego życia mają zazwyczaj jednego żywiciela, ryzyko zakażenia chorobą jest małe (dużo mniejsze niż np. w przypadku ugryzienia komara). 

Warto jednak pamiętać o tym, że ugryzienie pluskwy nie jest przyjemnym doświadczeniem i może wywoływać duży dyskomfort psychiczny. Ugryzienie pluskwy domowej jest raczej bezbolesne – w ich ślinie znajduje się specjalny enzym, który znieczula. Pluskwa czerpie krew od żywiciela przez około 10 minut. Ponieważ ataki najczęściej zdarzają się w nocy, żywiciel zwykle dowiaduje się o ukąszeniu dopiero, gdy rano zobaczy jego objawy. W miejscu ugryzienia u niektórych osób, w odsłoniętych miejscach pojawia się zaczerwienienie i swędzenie. Objawy przypominają ugryzienie komara. U osób z alergią lub wyjątkowo wrażliwą skórą może pojawić się rozległy rumień.

Jak pozbyć się pluskiew

Istnieje tylko kilka sposobów na wytępienie pluskiew. Jednak zanim przystąpimy do walki z tymi insektami, musimy zlokalizować miejsce, w którym się zalęgły. 

Na początek warto sprawdzić łóżko (ramy, łączenia materacy, ich załamania i szwy), ramy obrazów, elementy tapicerskie. Jeżeli zauważymy tam ślady pluskiew, powinniśmy spryskać te miejsca środkiem przeciw pluskwom. Musimy być przy tym bardzo ostrożni, aby miejsca, które spryskujemy, nie miały bezpośredniej styczności z ludzkim ciałem.

Elementy materiałowe (poszewki na poduszki, pościel, zasłony, firany, dywaniki) powinniśmy wyprać w jak najwyższej temperaturze – dzięki temu oczyścimy je z odchodów i wydzielin pluskiew.

Jeżeli problem będzie występował nadal, warto rozważyć pomoc profesjonalistów.

Pluskwy – profesjonalna pomoc

Profesjonalne środki do walki z pluskwami zapewniają niemal stuprocentową skuteczność. Warto jednak pamiętać, że takie środki powinny być stosowane z dużą ostrożnością. Jeżeli pomocy udziela nam profesjonalna firma, jedyne, o czym musicie pamiętać, to odpowiednie przygotowanie mieszkania lub domu do akcji odpluskwiania. 

Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

  1. Odszukaj miejsce, w którym skoncentrowane są pluskwy.
  2. Ściągnij ze ścian ozdoby i inne wiszące elementy: obrazy, lustra, kinkiety. Zostaw te przedmioty w pomieszczeniu, które będzie dezynsekowane.
  3. Odsuń meble od ściany (wystarczy na odległość 50 cm).
  4. Pamiętaj o usunięciu osłon przy listwach podłogowych.
  5. Jeżeli w pomieszczeniu są produkty spożywcze, karma dla zwierząt, naczynia, sztućce i pojemniki z żywnością – usuń je z pomieszczenia, w którym przeprowadzana będzie dezynsekcja.
  6. Jeżeli pluskwy zalęgły się w łazience, zabezpiecz szczelnie szczoteczki do zębów i inne przedmioty higieny osobistej.
  7. Po dezynsekcji dokładnie wywietrz mieszkanie i umyj podłogi.

Pluskwy, mimo że nie są groźne, mogą wywoływać bardzo duży dyskomfort psychiczny. Ważne jest to, aby zareagować od razu – pluskwy szybko się namnażają i początkowo zaniedbany problem, później może być trudny do zwalczenia bez profesjonalnej pomocy. 

W takich sytuacjach zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie. 

Jeżeli chcesz podjąć walkę z pluskwami w swoim mieszkaniu lub domu, napisz do nas lub zadzwoń.

Zaufaj profesjonalnej firmie