Mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia – dopóki nie zagnieżdżą się w naszym domu. Pojawiają się zwykle w chłodniejszych miesiącach, kiedy temperatura na zewnątrz nie pozwala im normalnie funkcjonować. Gdy zobaczymy w naszym mieszkaniu faraonki, trzeba działać szybko, aby uniknąć prawdziwej plagi.
Jak wyglądają mrówki faraona
Większość z nas doskonale wie, jak wyglądają mrówki. Na tle pozostałych gatunków, faraonki dwunastoczłonowymi czułkami i kolorem – przybierają barwy od żółtej po brązowo-czerwoną.
Mrówki faraona są stosunkowo małe:
- królowe osiągają rozmiar do 4 milimetrów długości – są one nieco ciemniejsze od robotnic,
- samce mierzą do 2 milimetrów – są czarne i mają żółtawe odnóża i czułki,
- robotnice mają do 2,5 milimetra.
Gdzie faraonki zakładają swoje gniazda?
Aby założyć gniazdo, faraonki muszą znaleźć miejsce, które spełnia określone warunki. Ponieważ faraonki przybyły do Polski z cieplejszych krajów, ważnym czynnikiem jest odpowiednia temperatura – od 25 do 30 stopni Celsjusza. Istota jest również wilgotność powietrza – najlepiej około 80%.
Kolejnym ważnym czynnikiem, który decyduje o tym, czy faraonki założą w danym miejscu gniazdo, jest dostępność pożywienia. Z tego powodu możemy być pewni, że gniazdo faraonek znajdziemy najpewniej w kuchni lub łazience.
Ze względów bezpieczeństwa, faraonki budują gniazda w trudno dostępnych miejscach, np. w przestrzeniach między ścianami. Ponieważ mrówki mają bardzo małe rozmiary, łatwo jest im dostać się w wąskie szczeliny.
Gniazda mrówek faraona bardzo często możemy znaleźć w mieszkaniach w blokach zbudowanych z wielkiej płyty. Budynki te zazwyczaj były niestarannie wykończone – znajdowało się w nich wiele szczelin, poprzez które mrówki mogły migrować między mieszkaniami.
Jakie szkody powodują faraonki?
Faraonki zwykle trzymają się blisko swojego gniazda – jednak w poszukiwaniu pożywienia oddalają się od niego i wędrują po domu. Właśnie wtedy zdajemy sobie sprawę, że mamy w naszym domu nieproszonych gości.
Poruszając się po stołach i blatach kuchennych, mrówki powodują wiele strat. Niszczą jedzenie i przenoszą zarazki i bakterie chorobotwórcze, które mogą okazać się niebezpieczne dla człowieka. Ukłucie mrówki faraona jest bolesne i może prowadzić do powstania zakażenia lub alergii.
Jak zapobiegać pojawieniu się faraonek?
Ze względu na swoje zdolności adaptacyjne, mrówki faraona to owady wyjątkowo trudne do wytępienia. Dlatego warto zadbać o to, żeby problem nas nie dotyczył. Jak więc zapobiegać pojawieniu się faraonek w domu?
Przede wszystkim, należy skupić się na zachowaniu czystości i higieny w mieszkaniu. Mrówki nie założą gniazda w miejscu, w którym nie mają pożywienia. Dlatego warto też szczelnie zabezpieczać żywność i – co ważne – nie trzymać na wierzchu owoców i innych słodkości. Wszystkie okruszki i resztki pożywienia, które spadły na podłogę lub znalazły się za blatem, należy dokładnie posprzątać.
Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest zabezpieczenie dziur i szczelin, które mogłyby posłużyć mrówkom za bramę do naszego domu. Zwróć uwagę na pęknięcia w ścianach, otwory przy oknach czy gniazdka elektryczne – warto je uszczelnić, aby mieć pewność, że żadna mrówka się nie przeciśnie.
Podobnie powinniśmy postąpić w przypadku kratek wentylacyjnych czy pionów kanalizacyjnych. W tym przypadku jednak – ze względów technicznych – uszczelnianie nie wchodzi w grę. Warto więc spryskać te miejsca środkiem odstraszającym owady.
Skuteczne metody zwalczania mrówek faraona
Gdy środki zapobiegawcze zawiodły i nasze mieszkanie zostało zaatakowane przez mrówki, należy od razu przystąpić do ich zwalczania. Owady te mają zdolności do szybkiego rozmnażania się, więc jeśli nie usuniemy mrówek od razu, po dłuższym czasie będziemy mierzyć się ze znacznie większym problemem.
Domowe sposoby na faraonki
Domowe sposoby są skuteczne, gdy kolonia mrówek nie jest duża. Gdy zobaczymy w naszym domu pojedyncze osobniki, możemy wykorzystać jeden z poniższych sposobów.
- Na papierze do pieczenia lub gazecie połóż chleb polany miodem lub posypany cukrem. Gdy mrówki skuszą się na słodki wypiek, będziemy mogli pozbyć się wielu osobników za jednym zamachem.
- Umieść przy żywności miętę, bazylię lub lawendę. Olejki eteryczne, które pochodzą z tych roślin działają odstraszająco na mrówki.
- Spryskaj lub posyp miejsca, w których przebywają mrówki sokiem z cytryny, mieszanką wody i drożdży, octem, solą, pieprzem lub cynamonem.
Preparaty zwalczające mrówki faraona
Gdy domowe sposoby nie zdały egzaminu, pora sięgnąć po broń większego kalibru. Na rynku istnieje mnóstwo środków chemicznych do zwalczania mrówek. Oto najpopularniejsze z nich.
- Spray zwalczający mrówki
Spray jest jednym z najsilniejszych środków na mrówki. Prawidłowo użyty zadziała nawet wtedy, gdy mierzymy się z dużą kolonią tych owadów. Działanie sprayu jest szybkie i skuteczne – mrówki giną niemal od razu po jego użyciu. Dodatkowym plusem tego środka są właściwości odstraszające. Po zastosowaniu sprayu należy dokładnie wywietrzyć mieszkanie i nie zbliżać się do miejsca oprysku.
- Żel na mrówki
To środek aplikowany strzykawką, w miejscu, w którym pojawiają się mrówki. Jest wygodny w użyciu, precyzyjny i szybko działa.
- Granulki przeciwko mrówkom
Granulki są wabikiem, który zawiera trutkę na mrówki. Posypuje się nimi gniazdo i ścieżki, które pokonują mrówki w poszukiwaniu jedzenia. Środek ten sprawdzi się w przypadku, gdy gniazdo mrówek znajduje się w miejscu, w którym rzadko przebywają dzieci i zwierzęta.
- Płytka na mrówki
Płytka o właściwościach owadobójczych to proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwoli wyeliminować nie tylko mrówki, ale też inne owady. Co istotne, płytkę można stosować tylko w pomieszczeniach trudno dostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Płytka działa przez nawet 4 miesiące, jednak będzie skuteczna tylko w przypadku mniejszych kolonii mrówek.
Jeżeli wymienione wyżej środki zawodzą, pora skontaktować się ze specjalistami, którzy zbadają problem i dobiorą najlepsze metody walki z mrówkami. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.