Jak pozbyć się gryzków z domu? Skuteczne sposoby na walkę z psotnikami

Gryzki to małe owady, które dość często możemy spotkać w naszych domach lub mieszkaniach. Najczęściej pojawiają się w ciemnych, wilgotnych i zakurzonych miejscach – np. w żywności czy starych książkach (z tego powodu nazywane są również wszami książkowymi). Co zrobić, żeby się ich pozbyć? Istnieje kilka skutecznych sposobów…

Jak wyglądają gryzki?

Są niewielkie, mają duże czułki i słabo rozwinięte oczy. Posiadają gryzące narządy gębowe i skrzydła, których raczej nie używają. Przemieszczają się biegając na rozwiniętych odnóżach. Najczęściej mają żółty kolor, choć zdarzają się wyjątki – niektóre osobniki przyjmują barwę białą, beżową lub brązową. Ich długość waha się od 0,5 do 2 centymetrów. Wyglądem przypominają wszy i mogą być z nimi mylone.

Gdzie występują psotniki?

W naturalnym środowisku gryzki żyją przede wszystkim na łąkach i w lasach – na drzewach, w liściach, a nawet w gniazdach ptaków. Dzięki temu mają stały dostęp do pożywienia – odpadków organicznych, glonów, grzybów, pyłków i porostów.

W domach psotniki wybierają miejsca ciemne, wilgotne i pokryte kurzem. Często gnieżdżą się w zagięciach tapet, starych książkach i obiciach mebli. Możemy je również znaleźć w jedzeniu – przede wszystkim w sypkich produktach zbożowych.

Czy gryzki są niebezpieczne?

Wbrew pozorom, które stwarza ich nazwa, gryzki nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Owady te nie używają swojego rozbudowanego aparatu gębowego do gryzienia ludzi – służy on jedynie do rozdrabniania pożywienia. 

Gryzki nie przenoszą chorób – mogą jednak roznosić alergeny (pyłki, zarodniki grzybów), co może okazać się kłopotliwe z perspektywy alergików. Psotniki zanieczyszczają też żywność – np. nasiona, ryż czy mąkę. Mogą również przyciągać do domu inne szkodniki, dla których gryzki stanowią pokarm – właśnie z tego powodu nie można zwlekać z ich zwalczaniem.

Jak zapobiegać pojawieniu się gryzków?

Aby nie zaprzątać sobie głowy zwalczaniem psotników, warto zadbać o to, aby w ogóle nie pojawiły się one w naszym mieszkaniu. Jak to zrobić? Bardzo prosto – wystarczy regularnie sprzątać wszystkie wnętrza oraz usuwać nadmiar kurzu i wilgoci.

Podczas sprzątania nie zapominajmy o czyszczeniu trudno dostępnych zakamarków, ram okiennych, dywanów i tapicerek. Jeśli posiadamy dużo książek, musimy pamiętać o ich okresowym odkurzaniu – a jeśli nasze w naszych zbiorach znajduje się sporo cennych  egzemplarzy, warto przechowywać je w szczelnej gablocie.

Kolejną ważną rzeczą jest wietrzenie mieszkania – a w szczególności pomieszczeń, w których gromadzi się para wodna. Dzięki temu we wnętrzach nie będzie gromadziła się wilgoć, którą gryzki tak bardzo lubią.

Aby nie dopuścić do zagnieżdżenia się psotników w kuchni lub spiżarni, należy pamiętać o przechowywaniu żywności (szczególnie sypkich produktów zbożowych) w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Skuteczne sposoby walki z gryzkami

Populacja gryzków szybko się rozrasta, dlatego trzeba działać szybko. Usunięcie ich nie zawsze jest proste – często kryją się w szczelinach i zakamarkach, więc trudno do nich dotrzeć. W dodatku są szybkie, co znacząco utrudnia ich mechaniczną eliminację.

Domowe sposoby na gryzki

Jednym z domowych sposobów zwalczania psotników jest przygotowanie preparatu z octu, soku z cytryny i sody oczyszczonej. Środkiem tym możemy czyścić blaty, podłogi oraz opryskiwać miejsca, w których zagnieździły się szkodniki.

Takie działanie możemy stosować na małą skalę – w momencie, kiedy populacja gryzków jest stosunkowo mała. Przy większej liczbie psotników, warto sięgnąć po środki owadobójcze, które zniwelują problem gryzków raz na zawsze.

Profesjonalne zwalczanie psotników

Na sklepowych półkach nie znajdziemy środków, które są przeznaczone specjalnie do zwalczania gryzków. Warto więc sięgnąć po uniwersalne substancje do zwalczania owadów. 

Z uwagi na to, że żerowiska gryzków znajdują się w trudno dostępnych miejscach, dobrym pomysłem będzie zastosowanie preparatu w formie oprysku. To skuteczne i wydajne rozwiązanie. Zawarta w koncentracie substancja czynna uwalnia się powoli, dzięki czemu działa dłużej i dokładnie pokrywa powierzchnię. 

Wśród substancji do zwalczania psotników znajdziemy też spraye. Ich ogromną zaletą jest fakt, że działają od razu. Są przy tym bardzo precyzyjne, jednak nie sprawdzą się przy większych skupiskach owadów. 

Jeżeli wiemy, że gryzków jest sporo, możemy zastosować tzw. foggery. Wytwarzają one mgłę ze środkiem owadobójczym, która dociera do każdego zakamarka. Jest to jednak rozwiązanie, które wymaga opuszczenia mieszkania na czas rozpylenia substancji. 

Jeśli opisane wyżej sposoby zawodzą, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeśli jej potrzebujesz, daj nam znać – chętnie pomożemy. Napisz do nas lub zadzwoń.

Zaufaj profesjonalnej firmie