Świerzb jak leczyć

Świerzb to jedna z najczęstszych chorób skóry, której objawem są swędzące grudki i pęcherzyki na skórze. Choroba ta jest spowodowana przez roztocza o nazwie Sarcoptes scabiei, które zazwyczaj przenoszą się z jednej osoby na drugą drogą bezpośredniego kontaktu skórnego. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia i zapobiegania chorobie świerzb.

Świerzb – przyczyny

Świerzbowiec jest spowodowany przez roztocza Sarcoptes scabiei. Świerzb – jak wygląda? Te mikroskopijne organizmy są przyczepione do skóry i składają jaja, które wykluwają się po kilku dniach. Dzięki temu choroba ta szybko się rozwija, a swędzenie i ból mogą być bardzo uciążliwe dla osoby zarażonej.
Świerzb – od czego powstaje? Najczęstszą przyczyną zakażenia świerzbowcem jest bezpośredni kontakt skórny z inną osobą, która ma chorobę. Roztocza Sarcoptes scabiei przenoszą się z jednej osoby na drugą poprzez kontakt skórny, np. przez uścisk dłoni, pocałunek lub wspólne korzystanie z ręcznika lub pościeli.
Chociaż świerzbowiec występuje przede wszystkim u ludzi, to roztocza Sarcoptes scabiei mogą zarażać również zwierzęta, w tym psy, koty i króliki. Jednak u zwierząt choroba ta wygląda inaczej i jest znacznie mniej uciążliwa.

Świerzb – objawy


Objawy świerzbowca pojawiają się zwykle po kilku tygodniach od zakażenia. Najczęstszym objawem jest intensywne swędzenie, szczególnie w nocy. Swędzenie może być tak uciążliwe, że osoba zarażona ma trudności z zasypianiem.
Świerzb jak rozpoznać, że występuje?
Małe grudki lub pęcherzyki na skórze, które są czerwone i swędzące
Pogrubienie i zaczerwienienie skóry
Pęknięcia i strupy na skórze
Łuszczenie się skóry
Objawy te zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, nadgarstkach, pomiędzy palcami, na klatce piersiowej, brzuchu i genitaliach.

Świerzb – leczenie i dezynsekcja


Świerzb u człowieka jest chorobą, która wymaga szybkiego leczenia. Jeśli zostanie ona nieleczona, to choroba ta może rozprzestrzeniać się na inne części ciała i powodować poważne problemy zdrowotne. Jak przebiega leczenie świerzbu u ludzi? Niezbędny jest kontakt z lekarzem, który wdroży odpowiednie leki, a dezynsekcja pomieszczeń domowych pomoże w szybszym zwalczaniu roztocza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaufaj profesjonalnej firmie