Skuteczne sposoby na pozbycie się karaluchów

W walce z karaluchami liczy się czas. Ich potencjał rozrodczy jest ogromny, dlatego im szybciej przystąpimy do ich usuwania, tym lepiej. Karaluchy przenoszą wiele chorób, stanowiących zagrożenie dla ludzi – m.in. grypę, gruźlicę i tyfus. To owady, w przypadku których nie możemy pozwolić sobie na stosowanie półśrodków. Sprawdźmy, jak pozbyć się tych szkodników.

Jak wyglądają i co jedzą karaluchy?

Spotkanie z karaluchem nie należy do najprzyjemniejszych przeżyć – szczególnie, gdy ma ono miejsce w naszym mieszkaniu.

Karaluchy to dość duże owady – mierzą od ok. 17 do 29 mm. Ich ciała są spłaszczone, błyszczące, zwykle brunatnoczarne, a głowa – zakończona czułkami – nie jest wyraźnie oddzielona od tułowia. Karaluchy mają trzy pary długich odnóży, które pokrywają kolce. Niektóre osobniki mają skrzydła, jednak korzystają z nich głównie po to, aby odstraszyć wroga. Karaluchy potrafią przemieszczać się za pomocą skrzydeł, jednak ruch ten bardziej przypomina szybowanie niż lot.

Karaluchy są wszystkożerne – jedzą zazwyczaj to, co mieszkańcy domu, m.in. warzywa i owoce, mięso, kasze, mąki i produkty sypkie. Gdy zaczyna brakować im pożywienia, mogą odżywiać się np. martwym naskórkiem lub włosami – a nawet mydłem, odchodami i… sobą nawzajem. 

Skąd karaluchy biorą się w mieszkaniu?

Karaluchy preferują ciepłe i wilgotne środowisko. Zwykle pojawiają się tam, gdzie mogą liczyć na stały dostęp do pożywienia – właśnie z tego powodu wybierają do życia miejsca, w których widoczna jest obecność człowieka. 

Zdarza się, że sami wnosimy te szkodniki do domu – np. na ubraniach lub butach, w torbach i walizkach. Karaluchy mogą przedostać się do środka również przez okna, szczeliny w ścianach i rury. Jednym z ulubionych miejsc żerowania karaluchów są zsypy śmieci – dlatego mieszkańcy bloków, w których zamontowane są systemy zsypu, powinni szczególnie dokładnie zabezpieczyć swoje mieszkania przed szkodnikami.

Jak zapobiegać pojawieniu się karaluchów?

Aby karaluchy nie zadomowiły się w naszym mieszkaniu, powinniśmy szczególnie zadbać o jego czystość. Jedzenie powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, resztki po posiłku zawsze powinny być sprzątane, a śmieci regularnie wyrzucane. Należy dokładnie sprzątać kuchnię – wycierać blaty kuchenne i być sprzęty. W łazience nie powinniśmy zostawiać resztek mydła i pozostałości kosmetyków. 

Karaluchy nie przepadają za niską temperaturą, dlatego warto nieco ochłodzić pomieszczenia narażone na atak tych szkodników. Dobrym rozwiązaniem będzie też zlikwidowanie wszelki szczelin, szpar i dziur, którymi karaluchy mogłyby przedostać się do mieszkania. Karaluchy nie przepadają za silnym zapachem roślin, dlatego ustawienie w mieszkaniu rośliny o silnym zapachu (np. kocimiętki) pozwoli odstraszyć te owady.

Czy karaluchy są groźne dla człowieka?

Karaluchy stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Mimo tego, że nie gryzą, to m.in. zanieczyszczają żywność swoimi odchodami i wylinkami a także przenoszą wirusy i bakterie, powodujące wiele niebezpiecznych chorób. Do chorób tych należą m.in. biegunka, gruźlica, tężec, czerwonka, trąd, dżuma, cholera, grypa i dur brzuszny.

Właśnie z tego powodu, gdy zobaczysz w swoim mieszkaniu karalucha, od razu przystąp do walki. Karaluchy rozmnażają się bardzo szybko, dlatego im szybciej zaczniesz je zwalczać, tym łatwiej będzie pozbyć się problemu. 

Jak skutecznie wytępić karaluchy?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu pojawili się już nieproszeni goście, pora zastosować skuteczne metody ich zwalczania. Środki do walki z karaluchami możemy podzielić na doraźne – czyli takie, które pozwolą nam pozbyć się karalucha, których chodzi po kuchennym blacie – oraz takie, które działają na większą skalę i pomogą nam wytępić całą kolonię. Sprawdźmy, jaką broń mamy w arsenale.

Proszek

Preparaty w proszku możesz rozrobić w wodzie i stosować w formie oprysku, w miejscu, w którym występują karaluchy. Innym rozwiązaniem jest rozsypanie preparatu w miejscach, w których nie powinno się stosować wody (np. w okolicy gniazdek elektrycznych). Podczas stosowania preparatów w proszku w mieszkaniu nie powinni przebywać domownicy.

Spray

Preparaty w aerozolu będą idealne w większych, otwartych przestrzeniach, np. w magazynach, halach i pomieszczeniach, w których nie przechowuje się żywności. Opryski powinno się stosować w miejscach, w których znajduje się większa kolonia karaluchów.

Żel

Działanie preparatów w żelu jest podobne do tych w proszku. Żel ma jednak tę przewagę, że nie wymaga opuszczenia mieszkania przez domowników. Preparaty żelowe aplikuje się w miejscach, w których przebywają karaluchy, np. za meblami, przy listwach podłogowych, w różnych szczelinach i rurach. W składzie żelu znajduje się białko, które stanowi dla karaluchów idealny pokarm. Zjadając białko, jedzą również truciznę. Niemal cał kolonia ginie w ciągu kilku dni.

Najważniejszy w walce z karaluchami jest czas. Jeśli nie wytępisz ich od razu, kolonia szybko zwiększy swój rozmiar – a co za tym idzie, będzie trudniejsza do usunięcia. Jeśli opisane wyżej metody zawiodą, sięgnij po profesjonalną pomoc. Skontaktuj się z nami, pomożemy Ci pozbyć się nieprzyjaciela.  

Zaufaj profesjonalnej firmie