Rybik cukrowy – jak się go pozbyć? Sprawdź, jak zwalczyć robaki w łazience

Rybiki zwalczanie

Rybiki cukrowe to małe, niegroźne insekty. Najczęściej możemy je spotkać w ciepłych i wilgotnych miejscach. Co zrobić, kiedy po łazienkowych płytkach wędrują rybiki? Przede wszystkim nie panikować – nie są one groźne dla człowieka. A oto kilka rad, jak się ich skutecznie pozbyć.

Rybik cukrowy – jak wygląda?

 

Rybiki cukrowe to małe, bezskrzydłe owady, osiągające długość od 7 do 10 mm. Ich ciało pokrywa srebrny pancerzyk, który może przypominać rybią łuskę – to właśnie od niego wywodzi się nazwa tych małych insektów. Na głowie rybika znajdują się długie czułki.

Te małe owady poruszają się niezwykle szybko – są niezwykle zwinne, więc trudno je złapać. 

Czy rybiki są groźne?

 

Rybiki nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Nie gryzą i – w odróżnieniu od np. szczurów czy pcheł – nie przenoszą chorób. Z pewnością budzą jednak dyskomfort domowników.

To, że rybiki nie są groźne dla człowieka nie oznacza, że ich obecność w domu nie jest uciążliwa. Te małe insekty mogą spowodować wiele zniszczeń w domu, ponieważ żywią się wszystkim, co zawiera celulozę – np. ryżem, mąką, papierem, klejem do tapet. Na szczęście owady te nie buszują w kuchennych szafach – nie zanieczyszczają więc pożywienia. 

Skąd biorą się rybiki?

Rybiki uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca – z tego powodu możemy spodziewać się ich obecności w łazience, rzadziej w kuchni czy pomieszczeniach gospodarczych. Insekty te prowadzą nocny tryb życia, a ciągu dnia chowają się w rurach i odpływach. 

Rybiki możemy spotkać zarówno w starych blokach i kamienicach, jak i w nowym budownictwie. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się zwiększa panujący w pomieszczeniu brud i zbyt szczelne okna, które blokują dopływ świeżego powietrza. Ponieważ rybiki lubią wilgoć, pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać mokrego mopa w kącie łazienki.

Jak pozbyć się rybików? Poznaj skuteczne, domowe sposoby

Walka z rybikami nie jest skomplikowana. W większości przypadków domowe sposoby wystarczą, aby pozbyć się ich z domu. 

Zacznij od gruntownych porządków

W walce z rybikami najważniejszy jest… porządek. Posprzątaj dokładnie pomieszczenie, w którym pojawiły się insekty. Zwróć uwagę na to, aby pozbyć się potencjalnej żywności rybików – okruchów i resztek jedzenia, pleśni i brudu. Jeśli rybiki pojawiły się w Twojej kuchni, zwróć uwagę na to, aby wszystkie produkty sypkie znalazły się w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Obniż poziom wilgoci i temperaturę

Rybiki lubią wilgoć. Obniżenie jej poziomu sprawi, że wnętrze Twojej łazienki lub kuchni przestanie być dla rybików atrakcyjnym miejscem do żerowania.  Zadbaj więc o prawidłową wentylację swojego mieszkania. Regularnie wietrz wszystkie pomieszczenia. Zyskasz na tym podwójnie – zabezpieczysz się przed inwazją rybików i zapobiegniesz rozwojowi pleśni oraz grzybów.

Postaw na naturalnego wroga

W przypadku rybików są to… pająki i szczypawki. Takie rozwiązanie z pewnością nie byłoby dobrym wyjściem. Ale! Naszym pomocnikiem w walce z rybikami może być również kot. Zwierzęta te skutecznie tropią i unieszkodliwiają rybiki.

Przyprawowo-ziołowe mieszanki na rybiki

Rybiki nie przepadają za ostrymi zapachami. Warto więc rozpylić w domu zapach rozmarynu, cynamonu, miłorzębu lub wrotyczu. Dobrym rozwiązaniem będzie również zastosowanie zapachu lawendowego lub cytrusowego. 

Środki chemiczne – ostateczny krok w walce z rybikami

Jeśli naturalne środki nie wystarczają, pora sięgnąć po specjalne preparaty, które wyeliminują rybiki raz na zawsze. 

Na rynku znajdziemy obecnie mnóstwo środków przeznaczonych do walki z żyjącymi w koloniach owadami. Środki te występują w różnej formie – możemy wybierać między sprayami, wabikami i żelami. Najwygodniejszym rozwiązaniem będą preparaty w postaci wodnych roztworów. Pamiętaj, aby po zastosowaniu takiego środka dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Jeśli mimo powyższych rad problem z rybikami wciąż narasta, warto poprosić o wsparcie specjalistów. Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy! 

Zaufaj profesjonalnej firmie