Pchły w domu? Sprawdź, jak się ich skutecznie pozbyć

Szczęśliwi posiadacze czworonogów doskonale wiedzą, że życie pod jednym dachem z psem lub kotem nie zawsze jest kolorowe. Nasi kudłaci przyjaciele lubią, którzy spędzają czas na dworze, mogą przyprowadzić do domu niechcianych lokatorów w postaci pcheł. Jak je odstraszyć i zapewnić spokój sobie oraz zwierzakom?

Jak wyglądają pchły?

Pchły to malutkie owady, mierzące od 2 do 3 milimetrów. Mają brązowo-czerwone ubarwienie. Posiadają aparat gębowy kłująco-ssący, który pozwala im wypijać krew żywicieli. Najczęściej atakują ludzi, psy, koty, myszy, szczury oraz inne ssaki, a także ptaki. 

Co ciekawe, pchły są w stanie wypić w ciągu doby aż dwudziestokrotność masy swojego ciała!

Czy pchły są groźne?

Ugryzienie pchły może przypominać ukąszenie komara. Na ciele pojawiają się małe, czerwone punkty, którym nie towarzyszy opuchlizna. Miejsce ukąszenia może swędzieć – ten objaw może być szczególnie dokuczliwy w przypadku osób, które cierpią na alergię lub posiadają wrażliwą skórę. W przypadku tych dwóch grup, swędzenie może utrzymywać się nawet do 5 dni od ugryzienia.

Choroby przenoszone przez pchły

Samo ukąszenie i towarzyszące mu swędzenie to jednak nie wszystko. Pchły przenoszą również wiele groźnych chorób – m.in. chorobę kociego pazura, którą ludzie zarażają się najczęściej za sprawą zadrapania przez kota. 

Pchły to również pośredni żywiciele psiego tasiemca. Gdy dostanie się on do organizmu człowieka, może powodować szereg poważnych skutków – w tym zaburzenia układu pokarmowego. 

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pchły przenosiły pałeczki dżumy w czasie największej epidemii tej choroby. Podczas “czarnej śmierci” w XIV wieku w Europie i Azji zmarło ok. 100 milionów ludzi.

Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

Kiedy nasz pupil zostanie zaatakowany przez pchły, na pewno zaobserwujemy u niego  nietypowe zachowania takie jak częste drapanie tułowia, gryzienie i drapanie łap oraz brzucha.

Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepiej od razu wykąpać zwierzę i sprawdzić miejsca, w których się wyleguje. Mogą się tam znajdować jaja i larwy pcheł – powinniśmy je od razu usunąć. Podobnie należy postąpić w przypadku kotów.

Na rynku istnieje wiele produktów dla zwierząt, które mają za zadanie odstraszać pasożyty. O polecane preparaty należy zapytać weterynarza lub sprzedawcę w sklepie zoologicznym, aby mieć pewność, że środek będzie bezpieczny dla naszego czworonożnego przyjaciela. 

Jak zabezpieczyć dom przed pchłami?

Jeśli mamy w domu zwierzaki, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, aby to one były dobrze zabezpieczone przed pchłami. Pomóc w tym może lekarz weterynarii. Tanie środki z marketów mogą zaszkodzić nie tylko pchłom, ale też naszym pupilom, dlatego warto się ich wystrzegać.

Co jeszcze można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ataku pcheł pod naszym dachem?

  • Dbaj regularnie o czystość legowiska swojego psa lub kota – pierz je w wysokiej temperaturze, aby zabić jaja lub larwy pcheł. Jeżeli Twój zwierzak wyleguje się innych miejscach – np. w łóżku – pamiętaj o regularnym praniu pościeli.
  • Odkurzaj podłogi, dywany i obicia mebli – a po każdym odkurzaniu wyrzucaj worek do śmieci. Dzięki temu pchły nie wylęgną się w mieszkaniu.
  • Wypierz zabawki swojego pupila – raz na jakiś czas warto to zrobić. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie ma w nich jaj ani larw pcheł.
  • Twój pies podróżuje z Tobą samochodem? Jeśli tak, regularnie odkurzaj tapicerkę. Jeśli w samochodzie znajdą się pchły, łatwo przeniesiesz je do domu.
Domowe sposoby na zwalczanie pcheł

Mimo środków zapobiegawczych widzisz, że Twój zwierzak bez przerwy się drapie? Pora zacząć działać. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej – zacznij od kąpieli swojego czworonoga. Następnie wypierz jego legowisko i zabawki. Dokładnie odkurz mieszkanie i wyrzuć worek do śmieci. Co dalej?

Możesz samodzielnie przygotować preparaty przeciwko pchłom. Warto jednak pamiętać, że zabiegi z ich użyciem należy powtarzać regularnie – nawet przez 3 miesiące od chwili, gdy zauważyliśmy obecność pcheł.

Olejek herbaciany – przyjazny dla ludzi, nieprzyjemny dla pcheł

Dla większości ludzi ma całkiem przyjemny zapach – pchły bardzo go nie lubią. Olejek herbaciany kupisz w aptece, sklepie zielarskim lub w drogerii. Wymieszaj kilka kropel olejku z wodą – następnie przetrzyj uzyskaną mieszanką listwy podłogowe, spryskaj tapicerki, pościel i poduszki.

Profesjonalne preparaty na pchły

Zwalczanie pcheł naturalnymi sposobami nie jest łatwe. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele preparatów, które szybko i skutecznie rozprawią się z pasożytami. Wybór jest naprawdę szeroki: od oprysków, przez spraye, po specjalne roztwory do malowania listew.

Każdy preparat powinien być użyty zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Niemal każdy z nich powinien być użyty kilka razy, w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach. Dlaczego? Jaja pcheł posiadają osłonkę, która jest odporna na działanie wielu środków chemicznych. Właśnie z tego powodu opryski powinniśmy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta.

Pamiętajmy też o bezpieczeństwie naszych czworonogów. Pod żadnym pozorem nie spryskujmy środkami chemicznymi sierści zwierzaka (chyba że dany środek jest do tego przystosowany i został zalecony przez weterynarza). Stosując opryski zwróćmy również uwagę na to, aby substancja nie dostała się do miski z wodą lub z karmą naszego pupila. 

Jeżeli problem pcheł ciągle wraca i jest ich coraz więcej – skorzystaj z profesjonalnej pomocy. Chętnie sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc. Daj nam znać – napisz do nas lub zadzwoń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zaufaj profesjonalnej firmie