Kuna w domu lub w ogrodzie?

Kuna domowa to niepozorne zwierzę – wygląda bardzo niewinnie. Może jednak wyrządzić wiele szkód i narazić nas na spore straty finansowe. Coraz częściej możemy spotkać kunę w ogrodzie, w budynkach gospodarskich, a nawet na poddaszach domów jednorodzinnych. Jak pozbyć się jej raz na zawsze, w prosty i skuteczny sposób? Przekonajmy się.

Jak wygląda kuna

Kuna domowa to mały drapieżnik z rodziny łasicowatych. Ma długi tułów i stosunkowo krótkie kończyny. Charakterystycznym elementem jest długi, puszysty ogon. Pozwala on kunie utrzymywać równowagę podczas przemieszczania się po pionowych ścianach i w trakcie wykonywania skoków. 

Sierść zwierzęcia jest szarobrązowa, z białą, rozwidloną plamą na piersi, która sięga do przednich łap. Średnia długość ciała kuny domowej wynosi od 40 do 54 cm, długość ogona od 22 do 30 cm, a waga zwierzęcia waha się w granicach 1,2-2,3 kg.

Tryb życia kuny domowej

Kuna domowa prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia ukrywa się w swojej kryjówce, która najczęściej mieści się w budynkach gospodarczych, na poddaszach, strychach lub w opuszczonych norach innych zwierząt (np. w ogrodzie). Gdy zapada zmierzch, kuna wyrusza na polowanie i opuszcza swoją kryjówkę. 

Dobrą wiadomością może okazać się to, że kuna domowa jest samotnikiem i unika kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku (poza okresem rui). Jeżeli więc w naszym domu pojawi się kuna, możemy przypuszczać, że mamy do czynienia tylko z jednym osobnikiem, a nie z całym stadem.

Czym żywi się kuna

Kuna domowa jest drapieżnikiem – odżywia się więc głównie mięsem. Podczas swoich nocnych łowów często poluje na drobne ssaki takie jak szczury, myszy i małe króliki. Zjada również żaby, ptaki oraz niektóre owady. Nie pogardzi też owocami (np. jagodami) i jajami ptaków. Ze względu na sposób odżywiania, kuny bywają prawdziwą zmorą dla hodowców kur lub gołębi. 

Jak zabezpieczyć dom przed kuną

Istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się kuny z domu lub z ogrodu. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ kuny to inteligentne i wyjątkowo sprytne stworzenia. Dlatego – jeśli jeszcze masz taką możliwość – uruchom środki zapobiegawcze, aby żadna kuna nie zadomowiła się na Twoim strychu. 

Jak do tego podejść? Zadbaj o to, aby na poddaszu albo strychu nie było miejsc, przez które kuna mogłaby dostać się do środka. Zabezpiecz każdą małą dziurkę – kuna nie potrzebuje dużo miejsca, aby wejść do Twojego domu. Ważne jest to, aby pomyśleć o tym jeszcze na etapie budowy – dzięki temu mamy większą pewność, że na naszym poddaszu nie pojawi się nieproszony gość.

Jak wypłoszyć kunę

Jeśli w Twoim ogrodzie lub na poddaszu pojawiła się już kuna, środki zapobiegawcze nie pomogą. Na szczęście istnieją inne sposoby, które pozwolą Ci wypłoszyć tego małego drapieżnika raz na zawsze.

Preparaty zapachowe

Kuna to zwierzę terytorialne – nie przepada za zapachami innych zwierząt. Na rynku istnieją różnego rodzaju preparaty zapachowe, które pomagają odstraszyć mniejsze drapieżniki. Takie preparaty dostępne są np. w formie aerozolu, dzięki czemu łatwo możesz rozpylić zapach w miejscu, w którym kuna zrobiła swoją kryjówkę.  

Innym sposobem na wypłoszenie kuny poprzez zapach są tzw. pułapki żywołowne. To specjalne klatki, przyciągające kuny zapachem jedzenia, które jest umieszczone w środku. Gdy zwierzę sięgnie po smakołyk, klatka automatycznie się zamyka. Kunie nie dzieje się przy tym krzywda. Umieszczoną w klatce kunę możesz łatwo przetransportować w miejsce znajdujące się daleko od Twojego domu.

Ultradźwięki

Inną popularną metodą zwalczania kun są ultradźwięki. Na rynku dostępne są urządzenia, które je emitują. Posiadają różny zakres funkcji, część z nich ma opcję pozwalające na sterowanie dźwiękami. 

Domowe sposoby

Sierść psa i… kostka toaletowa? Tak! Te dwa zapachy będą szczególnie mocno działały na kuny. 

Czując zapach psa, kuna wie, że w pobliżu przebywa groźny przeciwnik. Aby uniknąć konfrontacji, prawdopodobnie zmieni miejsce swojej kryjówki. Właśnie dlatego dobrym pomysłem będzie umieszczenie psiej sierści na poddaszu lub strychu.

Natomiast zapach kostki toaletowej jest silnie chemiczny – może oznaczać, że miejsce, które potencjalnie mogłoby być kryjówką dla kuny, jest skażone. Wielu behawiorystów podważa jednak ten sposób na pozbycie się zwierzęcia. Dlatego do tej metody powinniśmy podchodzić z rezerwą.

Kuny do sprytne zwierzęta – pozbycie się ich jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeżeli przedstawione metody nie przynoszą skutku, przyda Ci się profesjonalna pomoc. Zgłoś się do nas – napisz lub zadzwoń – pomożemy!

Zaufaj profesjonalnej firmie