Kiedy, gdzie osy i szerszenie budują gniazda? Usuwanie gniazd

Kiedy, gdzie osy i szerszenie budują gniazda? Wiosną szerszenie i osy budzą się ze snu zimowego. Zimę przeżywają tylko zapłodnione królowe, które szukają nowego miejsca na zbudowanie gniazda. Zazwyczaj wybierają miejsca z daleka od środowiska człowieka np. w starych konarach drzew, w ziemi, w opuszczonych norach, w korzeniach drzew. Jednak zdarza się, że budują swoje gniazda w pobliżu naszego  otoczenia np. na balkonach, w podbitkach domów, na poddaszu naszych domów, pod dachówkami garaży czy altanek. W takim przypadku należy zlikwidować gniazdo os lub szerszeni ponieważ stanowi ono zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ukąszenie tych malutkich owadów jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i osób uczulonych na jad. Wyjątkowo niebezpieczne są ukąszenia w okolicach gardła i ust. Ukąszenie powoduje ból, zaczerwienienie, pieczenie oraz opuchliznę a u osób uczulonych powoduje reakcję alergiczną wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu.

Usuwanie  gniazda os lub szerszeni.

Do usunięcia gniazda potrzebny jest odpowiedni kombinezon zakrywający całe ciało wraz z grubymi rękawiczkami oraz okryciem na głowę. Cały kombinezon musi być szczelny i zakończony gumką tak aby szczelnie przylegał do ciała. Rękawiczki powinny być tak  założone tak aby owad nie miał możliwości wejścia pod nie. Zawsze usuwanie gniazda przebiega wieczorem lub wczesnym rankiem kiedy owady są w środku gniazda i są w uśpieniu. Jeśli jest to możliwe gniazdo spróbuj odczepić od powierzchni której się trzyma i wrzuć do grubego worka. Następnie opryskujemy miejsce gdzie było gniazdo tak aby zapobiec powstaniu następnego. Zwykle gniazda są w trudno dostępnych miejscach dlatego bez odpowiedniego sprzętu oraz grubego kombinezonu który zapobiega ukąszeniom nie polecamy usuwać gniazda samodzielnie. Zadzwoń do nas po pomoc.

Jeżeli znajdziesz gniazdo owadów błonkoskrzydłych w miejscu z daleka od obecności ludzi zostaw je i nie niszcz ponieważ są to owady pożyteczne. Zwalczamy gniazda os lub szerszeni tylko wtedy gdy występują w otoczeniu człowieka  i zagrażają jego bezpieczeństwu.

Likwidujemy gniazda os i szerszeni na terenie Śląska i w Małopolsce.

Zaufaj profesjonalnej firmie