Jak pozbyć się szczurów i myszy z domu?

Sprawdź, na czym polega deratyzacja

Szczury i myszy to inteligentni stworzenia, co czyni je trudnymi do pokonania przeciwnikami. Na domiar złego szybko się rozmnażają – jeśli więc zobaczysz w swoim domu jednego z tych gryzoni, możesz przypuszczać, że za rogiem czai się ich więcej. Jak się ich pozbyć? Przede wszystkim: szybko. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na walkę ze szczurami i myszami.

Jak odróżnić mysz od szczura?

Zanim przystąpimy do walki z nieproszonym lokatorem, warto go zidentyfikować. Myszy i szczury bardzo często są ze sobą mylone – mimo tego, że istnieje między nimi sporo różnic.

Wielkość

Pierwszą i najbardziej rzucającą się w oczy różnicą jest wielkość. Myszy są mniejsze od szczurów – i to całkiem znacznie. Różnica w wielkości może sięgać nawet 25 centymetrów! Jest tak w przypadku myszy polnej, której średnia wielkość to 10 cm i szczura śniadego, który osiąga średnio 35 cm długości.

Oczy, uszy i ogon

Jeśli przyjrzymy się bliżej obu gryzoniom, zauważymy, że różnią się też kształtem głowy, oczu i uszu. Głowa myszy jest mała, trójkątna i wysunięta do przodu. Głowa szczura jest bardziej płaska i większa. Mysz ma oczy okrągłe a szczur bardziej podłużne. I szczury, i myszy mają duże, sterczące uszy – z tą różnicą, że uszy szczura są mniej owłosione. Tak samo jest w przypadku ogona – u szczura jest dłuższy i znajduje się na nim mniej włosów.

Ubarwienie

Kolejną istotną różnicą jest ubarwienie, które możemy dostrzec niemal na pierwszy rzut oka, gdy zauważymy przemykające zwierzę. Szczury są ciemniejsze od myszy – mają czarno-szarą barwę. Ubarwienie myszy jest przeważnie szaro-brązowe. 

Jak rozpoznać gryzonia po śladach?

Kiedy w naszym mieszkaniu zadomowi się mysz albo szczur, możemy mieć problem z zobaczeniem go na żywo i określeniem, z którym gryzoniem mamy do czynienia. Na szczęście (lub nieszczęście) myszy i szczury zostawiają po sobie ślady, dzięki którym w dość prosty sposób możemy zidentyfikować wroga.

Szczury lubią wilgotne miejsca, więc spotkamy je np. w piwnicy – podczas gdy mysz preferują strychy. Oba gryzonie budują gniazda, przeważnie z papieru. Myszy zakładają je wewnątrz – szczury w ogrodzie. 

Zwierzęta możemy rozróżnić również po odchodach, które zostawiają. Odchody myszy znajdziemy w produktach żywnościowych. Szczur zostawia po sobie także mocz i tłuste plamy.

Na koniec najbardziej charakterystyczny ślad – czyli ślady zębów. Na ich podstawie trudno będzie nam rozróżnić mysz od szczura, ale dają nam pewność, że zwierzę, które zadomowiło się pod naszym dachem jest gryzoniem.

Czy szczury są niebezpieczne?

Mimo niedużych rozmiarów, szczury i myszy mogą spowodować duże szkody. Niszczą meble, zjadają i zanieczyszczają produkty, przegryzają kable, rury wodociągowe i inne konstrukcje. Mogą doprowadzić do poważnych szkód i niebezpiecznych sytuacji: pożarów, zalania lub zawalenia. 

Największe zagrożenie stanowią jednak przenoszone przez szczury choroby, takie jak tyfus, salmonelloza czy wścieklizna. Szczury bardzo często zakażone są również pasożytami, np. tasiemcem. Źródłem zakażenia są najczęściej odchody, które szczury zostawiają w żywności. Szczury, gdy czują się zagrożone, mogą zaatakować małe zwierzęta domowe lub małe dzieci – i dotkliwie je poranić.

Sposoby na walkę z gryzoniami

Deratyzacja – czyli zwalczanie gryzonii przy użyciu środków fizycznych lub chemicznych – to broń najcięższego kalibru. Zanim zdecydujemy się na ten krok, warto spróbować pozbyć się myszy lub szczurów w bardziej konwencjonalny sposób – za pomocą pułapek, chwytacz lub lepów.

Domowe sposoby walki z gryzoniami

Kiedy podejrzewasz, że w Twoim domu mógł zamieszkać szczur… zaproś kota. To nie żaden mit – koty szybko i skutecznie potrafią rozprawić się z nieproszonymi gośćmi.

Jeśli jednak czworonożny pomocnik zawiedzie (albo masz alergię na kocią sierść), przyjrzyj się produktom dostępnym w sklepach. Najpopularniejszym z nich jest łapka. Zasada jej działania jest prosta – w odpowiednim miejscu umieszczasz mały smakołyk, a zwabiony zapachem gryzoń sięga po jedzenie. W tym momencie uruchamia się mechanizm, który uśmierca zwierzę. Zakładając łapkę musimy uważać, aby w pobliżu niej nie kręciły się zwierzęta domowe i małe dzieci, ponieważ urządzenie może je skaleczyć. 

Obok klasycznych łapek w sklepach dostaniemy również pułapki klejowe, które wydzielają feromony przyciągające gryzonie. Gdy zwierzę stanie na pokrytej klejem powierzchni, nie będzie mogło się ruszyć.

Kolejną popularną metodą są trutki na szczury. To środki wytwarzające specyficzny zapach, do którego lgną gryzonie. W sklepach znajdziemy różne rodzaje trutek: w postaci płynu do nasączania przysmaków, granulek, pasty lub kostek. Zawarte w trutce substancje powodują, że martwy szczur nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Instrukcję, jak używać danej trutki, znajdziesz na opakowaniu. Pamiętaj – dopilnuj, aby Twój zwierzak nie miał z nią kontaktu!

Deratyzacja – profesjonalne zwalczanie gryzoni 

Gdy domowe sposoby zawodzą, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalną deratyzację. 

Aby pozbyć się szczurów na dobre, fachowcy specjalizujący się w zwalczaniu gryzoni stosują różne metody: chemiczne i mechaniczne – a najczęściej łączą obie te metody. Co ważne, zanim specjaliści od deratyzacji przejdą do działania, identyfikują przeciwnika i dokładnie określają zasięg jego zasiedlenia. Dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystkie  szczury na Twojej posesji zostaną wytępione, a problem nie będzie się powtarzał!

Chcesz pozbyć się szczurów raz na zawsze? https://ferobale.pl/kontakt/

Zaufaj profesjonalnej firmie